Шапић: Генерал Драгољуб Михаиловић заслужује споменик у центру Београда. Поново јавно позивам на измештање Јосипа Броза из Музеја Југославије, као и измештање четири комунистичка „хероја“ са Калемегдана

-Формираћемо и Комисију за споменика и називе тргова и улица. Поново јавно позивам да се измести тело Јосипа Броза из Музеја Југославије, ни ја, ни Град Београд не можемо на то да утичемо, али то је веома важна ствар за српски народ и будућност ове земље. Томе би додао и измештање Моше Пијаде, Иве Лоле Рибара, Ђура Ђаковића и Ивана Милутиновића са Калемегданске тврђаве, која је наша највећа културна баштина, стара 2.000 година и нешто што најмање има везе са комунистима, нарочито са овом четворицом, о сваком бих могао да говорим каквог је погубног трага оставио по српску историју. О томе одлуку доноси Министарство културе, као и о измештању Броза. Градске службе, као и ја лично, помоћи ћемо да се изврши квалитетна ексхумација, уколико се таква одлука донесе, да се тела пренесу тамо где будемо одлучили – истакао је градоначелник Београда Александар Шапић на конференцији за медије пре почетка седнице Скупштине Града.
-Ако су Шпанци после 44 године могли да изместе генерала Франка из „Долине палих“ на неко нормално гробље, можемо и ми ове. Нисмо варвари, за разлику од бољшевика и комуниста, који су генералу Дражи Михаиловићу расули кости, да ни данас не знамо где се налазе, ми никоме нећемо расути кости. Сматрам да је важно да се суочимо са комунистичком прошлошћу, драго ми је што је председник Вучић говорио, када је говорио о ситуацији на Космету, о погубности периода након Другог светског рата, и да су комунисти највише утицали на убрзање овог стања у коме се данас налазимо и дуплирали територију АП Косова и Метохије. Исто тако су 1943. године настали и делови Хрватске, који никада нису били њен део, и онда су се деведесетих година понашали као да је историја почела те године. Мислим да ће и социјалисти први бити за то да раскрстимо са тим периодом, јер је управо Слободан Милошевић кренуо са уклањањем комунистичких имена тргова и улица широм Србије. Спремни смо да платимо ексхумацију и Тита и ове четворице – додао је.
Градоначелник је најавио да ће покренути иницијативу за постављање споменика генералу Драгољубу Михаиловићу.
-Генерал Михаиловић треба да има споменик на једном достојанственом месту у центру града, предложићу да то буде парк „Теразијска тераса“. Очекујем да ћемо за то добити подршку и демократски оријентисане опозиције, јер су управо они почетком 2000-их изједначили равногорски покрет и рехабилитовали оне који су након Другог светског рата означени као „непријатељи народа“. Управо је њиховим законом донета одлука о реституцији и дефинисана су два антифашистичка покрета, равногорски, односно покрет Југословенске војске у отаџбини, и партизански. Важно је због националног помирења да направимо разлику између партизана и комуниста. Моји ђедови су били део партизанског покрета, не равногорског, и баш из тог разлога сматрам да могу о томе да причам. Партизани су се борили против Немаца и фашиста и највећи део њих временом је злоупотребљен. Броз, који је пуцао на нас и борио се против Михаиловића и Срба у Првом светском рату, касније нам је „објаснио“ како је Михаиловић издајник. Да Михаиловић није био антифашиста, не био од француског председника Де Гола и америчког председника Трумана постхумно добио највиша одликовања. Комунизам је разлог што су деведесетих година АВНОЈ-ске границе третиране као Свето писмо и што Срба готово да више нема на простору Хрватске. Немојмо ми због комуниста да се понашамо као да је 1945. година нулта година наше историје – нагласио је.
Говорећи о Генералштабу, Шапић је подсетио јавност да су управо комунисти део зграде Генералштаба прогласили спомеником културе, а да је, након бомбардовања, 2005. године заштићен цео објекат, иако је срушен.
-То компликује ситуацију и због тога данас не можемо да тај простор променимо и оплеменимо, да би нам град изгледао како доликује. Некада је чудно што држава за објашњење потпуно логичних ствари одабере људе којима народ не верује, и који када би за нешто рекли да је лек, народ би помислио да је отров. Не треба да то објашњавају људи који би оскрнавили и најчистије и најпоштеније ствари – објаснио је Шапић.
Градоначелник је нагласио да је ова Градска управа успела је да нађе у буџету 150 милиона евра за социјалне мере.
-Издвојили смо седам милијарди динара за увећање плата запосленима у јавном сектору, повећали смо основицу са 6 на 16%, плус повећање које одредила Република, али то су средства које ми морамо да обезбедимо, пре свега запосленима у предшколским установама. Од када смо то урадили, више никад нико није то споменуо. Солidарна помоћ запосленима у јавном сектору, такође и запосленима у предшковским установа, била је 25.000 динара, подигли смо ја 41.000 динара, више нико никад споменуо није. За увођење бесплатних вртића и подизање субвенције за приватне вртиће на 33.000 динара, а било је 23.000, издвојили смо пет и по милијарди динара. Откад су приватници прихватили да добијају субвенције од Града Београда, више то нико не спомиње. Бесплатни уџбеници прошле године коштали су нас три и по милијарде динара, а ђачка помоћ која је уведена ове године нас кошта четири милијарде – рекао је.
Према Шапићевим речима, да је до опозиције, свега овога не би ни било.
-И онда опозиција каже: „Шапић не исплаћује своје обавезе Београђанима“. Па да, обавезе, за које смо се ми одлучили да буду обавезе. Јер да је до вас, тих обавеза не би било. Наставља се и бесплатни енглески језик за предшколце, све услуге социјалне заштите од бесплатних личних претилаца, персоналних асистената, геронтодомаћица и друго. Такође, Град плаћа спортским центрима бесплатан улаз за Београђане на све градске базене, друго лето заредом. Ни то више нико не спомиње. За новогодишње ваучере које добијају деца до 19 година, плус сви запослени у образовном систему и предшколском систему Града Београда. Ничега од свега овога што сам набројао није било док нисам дошао на место градоначелника. Наравно да ће то да се заборави, зато што се човек брзо навикне на оно што је добро, али не би било лоше да некад неко од медија спомене нешто од овога, јер је огроман труд утрошен да би се до свега овога дошло – додао је.
Шапић је обавестио јавност да опозиција није доставила ниједан потпис за свој предлог директора Апотека Београд.
-Када сам рекао да имамо проблем са Апотекама Београд већ годину и по дана, да запослени нередовно примају плате, да морамо стално да субвенционишемо и да размишљамо да се те апотеке продају, целокупна опозициона сцена је рекла да је крива „неспособна градска власт“, која прави комбинације са својим тајкунима који желе да те апотеке претворе у кладионице и коцкарнице. Онда су сазнали да апотеке немају своје локације, што значи да не могу да се претворе у коцкарнице. Пустио сам их пар дана и рекао им да дају свог кандidата, кад смо већ ми „неспособни“. Ево, почела је седница, нема потписа, нема њихових кандidата, сад се праве мртви.
Даћемо прилику запосленима да дају свог предлог директора, пошто вidим да се појавио значајан број њих који кажу да тако може да се реши проблем – нагласио је градоначелник.
Градоначелник је истакао да Београд данас има најјефтинији градски јавни превоз, са далеко више услуга него некада, као и да ће Београд имати 750 нових возила у јавном превозу до краја године. Такође, како наводи Шапић, у току је један од највећих безбедносних пројеката престонице, а то је постављање комунално-безбедносних станица, захваљујући којима ће Београд бити један од најбезбеднијих градова Европе.
Истакао је да се настављају сви важни инфраструктурни пројекти, од реконструкције улица, булевара, као и почетак изградње новог српског моста и тунела од Деспота Стефана до Економског факултета и свега онога што је обећано, и све то омогућава ребаланс буџета који треба да се усвоји на данашњој скуштини Града.
16. септембар 2024. године